Ker je ostalo še nekaj dneva, ga je bilo škoda zapraviti. V zadnji svetlobi smo skočili po prva dva lajferja za večino od nas. Ciljna vrsta: črni kupčar in palčja penica.
Črni kupčar in palčja penica sta bila hitro obkljukana. Za boljše fotografije pa bo potrebno obisk ponoviti. Bonus lajfer je bila španska kotorna.
2. DAN je bil rezerviran za Granado in obisk čudovite Alhambre, utrdbe s palačami zadnje muslimanske dinastije na iberskem polotoku. Ker so bile to le počitnice, nismo divjali vse povprek. Zato je bilo zjutraj pred premikom še čas za kakšno foto seanso.
Budilko sem si navil dobro uro prezgodaj, ker nisem računal na to, da se bo zdanilo približno uro kasneje kot doma. Nič narobe. Zato sem bil deležen nastanka čudovitega dne in jutranje zarje kot že dolgo ne.
Šlo je vse kot po maslu. Kamenjarji so se ravno zbudili in oprhali v nežnih valovih.
Tudi moje "poležavanje" na plaži je bilo zelo udobno in kamenjarji so zelo lepo sodelovali.
Ko se je sonce začelo dvigovati, se je končalo tudi skoraj neverjetno brezvetrje.
|
foto desno: Jani Vidmar |
Alhambra je kar obsežna reč. Utrdba na griču nad Granado nam je vzela praktično cel dan. Nakup kart, še posebej za kraljevo palačo Nasrid, se priporoča vsaj mesec pred obiskom, saj je število obiskovalcev omejeno.
Če si želimo poleg Alhambre ogledati še mesto Granada, se moramo z obiskom Alhambre kar podvizati, drugače nam bo za samo mesto zmanjkalo časa. Oboje toplo priporočam. Če boste za v mesto pozni, nič ne de, tapas bari se odprejo šele okrog osme : )
Poleg čudovite muslimanske arhitekture lahko v Alhambri občudujemo tudi obsežne vrtove prepredene z vodnimi motivi v obliki fontan in različnih bazenov. In tu je padel nov lajfer, za te kraje sicer povsem običajen, enobarvni škorec.
Za urejanje vrtov in vzdrževanje objektov v Alhambri skrbi 400 zaposlenih.
Grivar se je v zadnjem desetletju v Evropi zelo razširil in je zelo pogosta vrsta v parkih in v bližini človeških domovanj, kar lahko opazimo tudi pri nas.
3. DAN: puščava, natančneje polpuščava Tabernas. Priznam, da sem imel za ta izlet, kar se ptic tiče, velika pričakovanja. Odpravljali smo se v povsem drugačno okolje, kjer bi lahko opazovali kaj zanimivega, nam nepoznanega.
Sama pokrajina definitivno ni razočarala. Se pa je izkazalo, da je to precej tih in miren kraj, kjer bomo zaman pričakovali ubrano ptičje petje in njihovo spreletavanje z grma na grm.
Poleg manjše jate španskih škrjancev je bil tale španski kozorog edino presenečenje na poti do oaze Lawrenca Arabskega. Kljub temu je bilo raziskovanje te suhe pokrajine pravo doživetje.
|
foto: Jani Vidmar |
Potihoma smo se vsi nadejali kraguljega orla, ki pa se nam je do konca potovanja uspešno izmikal.
Za tolažbo smo zavili še v bližnji akvarij na obali.
4. DAN: bele vasice, srce in duša Andaluzije. Dan namenjen ležernemu raziskovanju vznožja Sierra Nevade in njenih vasic z znamenito berbersko arhitekturo in kulinariko, ki pogosto temelji na kralju živali in njegovi šunki.
Med potepanjem od vasice do vasice smo seveda oprezali za silhuetami v obliki orla, a žal o kraguljem ni bilo ne duha ne sluha. Za tolažbo smo se lahko lepo nagledali para planinskih orlov, ki sta krožila nad čudovito panoramsko cesto.
Kljub temu da so vasice posute na višini nad 1000 in tudi na 1500 mnv, njihova belina ni le estetska. Mi smo se tu potikali konec februarja in zame se bile temperature naravnost idealne. Predstavljam si, da zna biti poleti kar peklensko.
5. DAN je bil naknadno rezerviran za celodnevno ptičarjenje in bo našel mesto v
svoji objavi, saj se je nabralo kar lepo število zanimivih opazovanj in fotografij.
Na tako imenovani Big Day smo se odpravili; Gregor, Sandi, David, Joaquin, Jani in Tomaž.
6. DAN je bil planiranega programa prost in kot nalašč za jutranjo foto akcijo. 10 minut vožnje in krajši vzpon in že smo bili v čudoviti naravi v zaledju plastičnega morja v obliki rastlinjakov, ki prekrivajo 200 kvadratnih kilometrov Almerije.
Kar težko je razumeti, kakšnega preoblikovanja okolja je sposoben človek, zavoljo zaslužka, ne glede na posledice in ceno, katero bodo plačevale generacije zanamcev.
Divja, hribovito razgibana, z nizkim grobim rastjem poraščena pokrajina je dom nam nepoznanega črnega kupčarja. S prvimi sončnimi žarki se je začela tudi njegova jutranja aktivnost.
Ko ugotoviš, katera so njegova najljubša mesta za prepevanje, je fotografiranje mala malica. Nekaj potrpljenja in kupčar se gotovo vrne na isto mesto, kjer se je razkazoval na prejšnjem obhodu.
Njegova soseda, malo bolj sramežljiva, je palčja penica, ki se skupaj z žametno penico smuka po gostem grmičevju. Njena rdečkasto rjava obarvanost se povsem sklada z ambientom, v katerem živi.
Ko se je sonce vzpenjalo po nebu, je hitro postalo ne samo toplo ampak že kar poletno vroče. Tudi ptice so postale bolj mirne in čas je bil za odhod v dolino.
Ni komentarjev:
Objavite komentar