S spletnim dnevnikom želim predstaviti svojo pot v svet naravoslovne fotografije in izkušnje deliti z vsemi, ki vas narava zanima. Vsem se zahvaljujem za morebitne komentarje in vprašanja.

petek, 8. julij 2011

ČRNOČELI SRAKOPER Lanius minor

Po neuspelem iskanju, se mi je ponudila priložnost, da sodelujem pri popisu te pri nas zelo redke in ogrožene ptice. Z Dominikom Bombkom sva se dobila v Šentjerneju in obiskala znane lokacije po Šentjernejskem polju in nato še v Beli krajini. Rezultat je bil po pričakovanju zaskrbljujoč: dva posamezna gnezdeča para s tremi in štirimi mladiči.


Na dan popisa je bilo Šentjernejsko polje v jutranjih urah še zavito v meglice in sonce še ni prodrlo skozi oblake. Zato je nastal le dokumentarni posnetek odrasle ptice (spodaja). Seveda sem fotografsko vajo ponovil naslednji dan in nastal je precej boljši posnetek. Tudi ptič se je malo uredil, kot da bi vedel da gre tokrat zares (zgora).


Srakoperja v Hrvaškem Brodu sva opazovala kar nekaj časa in zabeležila območje lova, ki se je naslednji dan zaradi košnje bližnjega travnika spremenilo.


Odrasla ptiča sta na dan popisa letala iz izhodišča 0 (hrast) do vrta pred hišo A, na bližnji travnik D in do manjšega sadovnjaka E. Tu so posedali tudi vsi trije mladiči in čakali na hrano. Naslednji dan pa se je kosil travnik na robu vasi in srakoper je nabiral hrano na ravno pokošenem travniku z dreves B in C.


Pojedino na pokošenem travniku so izkoristili tudi drugi ptiči. Štorklja še posebej obvlada kmetijsko mehanizacijo.


Drugi par s štirimi mladiči sva opazila v Orehovici, če se ne motim. Vrnilo se je upanje, da jih najdeva še več, a žal je bil to zadnji par tega dne. V Beli krajini Črnočelega srakoperja nisva našla.


Tudi tu so mladiči sledili staršem na osamljena drevesa sredi pašnikov.


Če koga zanima kaj več o Črnočelem srakoperju pri nas si lahko prebere članek Andreja Hudoklina, Ekološke zahteve črnočelega srakoperja Lanius minor v gnezditvenem habitatu na Šentjernejskem polju (JV Slovenija) v 136. številki Acrocephalusa.

VSAKO OPAZOVANJE TE PTICE PRI NAS JE DRAGOCEN PODATEK. LAHKO GA SPOROČITE DRUŠTVU ZA OPAZOVANJE IN PROUČEVANJE PTIC SLOVENIJE (DOPPS)

TEHNIKA:
Ves fotografije srakoperja razen prve so fotografirane z roke in 400 mm objektivom ter precej izreza. Prva pa je fotografirana s stojala in dodanim 1.4X telkonverterjem.

Ni komentarjev:

Objavite komentar