S spletnim dnevnikom želim predstaviti svojo pot v svet naravoslovne fotografije in izkušnje deliti z vsemi, ki vas narava zanima. Vsem se zahvaljujem za morebitne komentarje in vprašanja.

sreda, 2. november 2016

RJASTA KANJA Buteo rufinus

"Navadna" kanja Buteo buteo je naša najpogostejša ujeda. Najdemo jo praktično povsod, tudi v gorah tja do drevesne meje. Pri nas pa se občasno potikata še dve kanji: koconoga Buteo logopus in rjasta Buteo rufinus. Letos je bilo po meni dostopnih podatkih zabeleženo sedmo opazovanje rjaste kanje, koconogih pa ni prav dosti več.


Menim, da je bila rjasta kot tudi koconoga kanja kljub očitnim razlikam lahko marsikdaj spregledana. Tudi navadna kanja je lahko precej svetlo obarvana. Rjasta pa ima izrazito svetlo glavo, vrat in rep - svetlo, svetlo rjave barve.


Na temnem ozadju njena svetla obarvanost še toliko bolj izstopa.


V primerjavi z navadno in koconogo kanjo je rjasta kanja malenkost večja, med letom pa drži krila nekoliko višje. Opazil sem, da v družbi navadnih kanj ni najbolj priljubljena. Njeno obnašanje je podobno ostalim kanjam, oglaša pa se manj.


Za razliko od koconogih kanj dosedanja opazovanja rjaste kanje niso bila vezana le na zimski čas. Opazovana je bila: januarja, aprila, maja, avgusta in oktobra. Zato bodimo na terenu pozorni skozi celo leto. Mogoče kanja le ni samo kanja.


Za opazovanje te čudovite ptice v bližini Grosuplja se zahvaljujem Tomažu Miheliču.

Ni komentarjev:

Objavite komentar