S spletnim dnevnikom želim predstaviti svojo pot v svet naravoslovne fotografije in izkušnje deliti z vsemi, ki vas narava zanima. Vsem se zahvaljujem za morebitne komentarje in vprašanja.

nedelja, 30. januar 2011

Canon 7D in 1D MkIV

Na kratko bom opisal dva trenutno nam najbolj zanimiva modela iz canonovega sistema. Če si ju lahko privoščimo, je drugo vprašanje. Zato ju bom postavil ob bok cenejši alternativi (Canon 50D), ki pa se počasi umika iz prodaje.


Canon 7D
Osnovne lastnosti: APS-C (1.6X) tipalo, 18 milijonov slikovnih pik, 8 posnetkov na sekundo, 19 AF točk, HD video, ohišje iz magnezijeve zlitine.

Več splošnih testov si lahko preberete na različnih mestih na spletu:
Slo-foto e-Fotografija, dpreview, ...



Canon 1D MkIV
Osnovne lastnosti: APS-H (1.3X) tipalo, 16.1 milijonov slikovnih pik, 10 posnetkov na sekundo, 19 45 AF točk, HD video, ohišje iz magnezijeve zlitine.

Več splošnih testov si lahko preberete na različnih mestih na spletu:
e-Fotografija, dpreview, ...






Da ne primerjamo hrušk z lubenicami soočimo dva sorodna modela (50D in 7D), čeprav pri Canonu pravijo, da je 7D povsem nova zgodba. Res da je fotoaparat samo orodje in je tudi res, da z boljšim orodjem naredimo boljši izdelek. Fotografi se navadno ob prihodu novejših modelov prepričujemo, da novejši niso nič boljši od tistih, ki jih imamo, vse dokler ne prihranimo dovolj za novo "igračo".

7D ISO
Večno vprašanje: ali je naslednik boljši pri uporabi večje občutljivosti tipala? Večina uporabnikov je nad 7D glede tega navdušena in testi so pozitivni. Kako pa je zadeva videti v praksi in kolikšna je razlika? Ali je vredna svojega denarja?



Na prvi pogled je razlika tako majhna, da ni vredna razmisleka o nakupu toliko dražjega fotoaparata. Preizkus na terenu pa pokaže povsem drugo sliko in upraviči svojo ceno.

Canon 7D, EF 400mm 5.6L USM, f7.1, 1/2500s, ISO 800

Pri 50D se prve težave začnejo pri ISO 800. Še posebej takrat, ko je neostrina ozadja v senci oz. je ozadje temnejše. Zato se je najbolje držati ISO 400, dokler je to možno. (Sam zagovarjam "okrogle" ISO vrednosti: 100, 200, 400, 800, 1600, ... Čeprav pri preizkusu nisem ugotovil večjih pomanjkljivosti pri vmesnih vrednostih.) Zagotovo lahko trdim, da lahko 7D brez težav uporabljamo pri ISO 800 in celo več! Sam šum pri večjih občutljivosti je nekoliko drugačen in ga tudi pri kasnejši obdelavi lažje odpravljamo.

Canon 7D, EF 400mm 5.6L USM, f5.6, 1/2000s, ISO 800

Fotografiranje z roke brez stabilizacije in fotografiranje ptic v letu je postalo enostavnejše. S 50D je bilo fotografiranje brez stojala s 400mm objektivom brez stabilizacije možno le ob zelo dobrih svetlobnih pogojih. Odstotek uporabnih fotografij se s 7D drastično poveča! Objektiv EF 400mm 5.6L USM postane še uporabnejši.

7D 18 milijonov slokovnih pik
Ugotovili smo, da večje število slikovnih pik ni poslabšalo uporabnosti fotoaparata pri večjih občutljivostih. Toda ali potrebujemo 18 milijonov slikovnih pik? Odgovor je zopet DA!

Že pri 50D (15 milijonov slikovnih pik) si lahko iz ležečega posneteka izrezal pokončnega, v kolikor nismo potrebovali večje povečave. Pri 7D to naredimo s toliko večjo lahkoto. Kvalitetnejši je objektiv, boljši bodo rezultati. Je pa res, da moramo pri ostrenju posnetkov v obdelavi uporabljati večje vrednosti zaradi velikega števila slikovnih pik.




Izrez ležečega posnetka, Canon 7D, EF 400mm 5.6L USM, f7.1, 1/1250s, ISO 800

7D AF (avtomatsko ostrenje)
Izbira načina AF je pri 7D glede na vse ostale modele zelo razširjena in nam lahko na začetku povzroča več nevšečnosti kot koristi. Na srečo lahko vse načine, ki jih ne bomo uporabljali v meniju, enostavno izključimo. Sam sem potreboval kar nekaj dni na terenu, da sem ugotovil prednosti posameznih nastavitev. (Pri ogledu 7D v trgovini raje pustite AF nastavitve pri miru, ker vas bodo prej zmedle kot navdušile.) Pri 50D je bil občutek, da lahko z izbrano AF točko (najbolje sredinsko) zgrešimo npr. ptico v letu, medtem ko z razširjeno sredinsko AF točko s sosednjimi štirimi točkami pri 7D lažje sledimo motivu. Samodejna izbira točk(e) v posameznem segmentu ostrenja je za hitre ptice še vedno nekoliko prepočasna. Potrebno je veliko dela in preizkušanja, da ugotovimo najboljše nastavitve za naš način fotografiranja. Možno  je tudi, da bo nekomu bolj odgovarjal ta, drugemu drugi način. Končni rezultati so bili v mojem primeru odlični!

Canon 7D, 400mm 5.6L USM, f7.1, 1/1000s, ISO 800
AI SERVO, AF razširjena centralna točka

8 posnetkov na sekundo
8 p/s (7D) je enostavno več kot 6.3 p/s (50D).

Canon 7D, 8 posnetkov na sekundo


Canon 7D, EF 400mm 5.6L USM, f7.1, 1/4000s, ISO 800

1D Mk IV
Druga zgodba, druga cena. Verjetno idealna kombinaciji z EF 500mm 4.0L USM (ali 600mm 4.0L USM) in 1.4X telekonverterjem.

Primerjava velikosti 1D Mk IV z EF 500mm 4.0L USM + 1.4X telekonverter in 50D z EF 400mm 5.6L USM. Razlika več kot 2X v teži in 5X v denarju!











Kljub vsemu navduši že 1D Mk IV z EF 400mm 5.6L USM, sploh če upoštevamo, da AF deluje tudi pri uporabi 1.4X telekonverterja in da je kvaliteta slike pri višjih občutljivostih (nad ISO 800) odlična, da o hitrosti (10 posnetkov na sekundo) in robustnosti ohišja sploh ne govorimo. Možnost izbire AF načina je nekoliko manjša kot pri 7D, čeprav ima več AF točk, a s tem kar ponuja opravimo vsako nalogo brez težav, ker je sama natančnost ostrenja in hitrost še večja!



Obe fotografiji narejeni z 1D Mk IV in EF 400mm 5.6L USM + 1.4X telekonverterjem, ISO 1600 v slabih svetlobnih pogojih.

ZAKLJUČEK
Če ne bi bilo tako velike razlike v ceni, bi bila odločitev med obema modeloma precej težka. Istočasno se lahko vprašamo, kaj potem Canonu 1D MkIV dviga ceno?

7D
Lastnosti, ki so lahko v določenih primerih tudi prednost:
- relativno nizka cena,
- APS-C tipalo (1.6X),
- manjše in lažje ohišje in možnost dodatnega držala z dodatno baterijo,
- več AF nastavitev.

1D MkIV
Pozitivne lastnosti, ki tudi opravičujejo višjo ceno:
- robustnejše ohišje in boljša zatesnitev pred zunanjimi vplivi,
- APS-H tipalo (1.3X), večja kvaliteta posnetkov pri višji občutljivosti,
- 45 AF točk, hitrejši in natančnejši AF, AF tudi pri minimalni zaslonki f8.0,
-10 posnetkov na sekundo.

Kdaj začeti razmišljati o7D in 1D MkIV? Če boste fotografirali statične ptice v solidnih svetlobnih pogojih, uporabljali stojalo ali objektive s stabilizacijo in obvladate osnove obdelovanja fotografij, potem nimate večje potrebe po sposobnejši kameri kot je 50D. Ko pa se stvari začnejo intenzivnejše premikati (hitrejše ptice v letu) ali pa vam zmanjkuje svetlobe, takrat vam bosta 7D ali 1D MkIV olajšali delo. Če vas poleg fotografiranja zanima še video, bo potreba po zamenjavi toliko večja.

NASVET
Pri izbiri nove fotografske opreme je najpomembneje, da jo preizkusimo tako, kot jo bomo kasneje uporabljali. Ker to vedno ni mogoče oz. se moramo za to malo bolj potruditi, lahko pregledamo teste in mnenja uporabnikov, ki določeno opremo uporabljajo za enako vrsto fotografije. Naj vas posamezna negativna mnenja, ki so nasprotna od večjega števila pozitivnih izkušenj, ne odvrnejo od nakupa.

Ni komentarjev:

Objavite komentar