S spletnim dnevnikom želim predstaviti svojo pot v svet naravoslovne fotografije in izkušnje deliti z vsemi, ki vas narava zanima. Vsem se zahvaljujem za morebitne komentarje in vprašanja.

torek, 1. november 2011

DUPLINSKA KOZARKA Todorna todorna in jezero ŽOVNEK

Akumulcijsko jezero Žovnek je zanimivo zaradi posekanih dreves na južnem bregu, katerih panji kot večnoge prikazni štrlijo iz vode. Na tem delu se navadno zadržuje veliko število čapelj, na drevesnih ostankih pa si kormorani sušijo svoje perje.



Megleno jutro in vremenska napoved ni obetala prav dobrih fotografskih razmer. A ravno ti neidealni pogoji navadno ustvarijo prav posebno atmosfero.


Kmalu po 7. uri je sonce za trenutek predrlo meglo in z difuzno svetlobo obsijalo jezero. Imel sem občutek, kot da je jezero oživelo. Silhuete na vodni gladini so začele dobivati svojo obliko.


Za fotografiranje ptic je bilo megle še vedno preveč in svetlobe premalo. A na Žovneku je v vsakih svetlobnih razmerah motivov dovolj.


V tem času se jezero že počasi prazni in fotografiranje ptic na obrežju je težavno, ker nimaš pravega zaklona in voda je daleč stran. Ko je jezero polno, lahko fotografiraš praktično iz gozda.


Ko se je megla le dvignila, se je naredil prelep jesenski dan in okolica jezera je že lepo obarvana. Vsake toliko časa je kak sprehajlec s svojim psom dvignil v zrak veliko jato kormoranov in ostalih ptic. Vsebina jezera je preveč mikavna, da se ptice ne bi vrnile nazaj na pojedino. Sploh sedaj ko je vode vedno manj.



Zanimivo je, kako si kormoran pri hitrih manevrih v zraku pomaga tudi s svojimi "plavutkami".


V prvem letu starosti imajo veliki kormorani svetel oz. bel trebuh, kasneje, v svatovskem perju, pa le belo liso nad nogo.


Nato v zraku zagledam raco, ki ni ne mlakarica ne liska in ne sivka. Priletele so tri duplinske kozarke.


Pristale so na sredino jezera, kjer se je voda že umaknila, in se začele intenzivno prehranjevati. Kako se jim približati, pa je bilo drugo vprašanje. Če bi se maskiral v drevesni panj, bi bilo verjetno enostavno?



Duplinske kozrke veliko časa brodijo po mulju, kot kakšni sesalci, in težko je narediti dobro fotografijo. In zelo redko jo kam mahnejo v pravilni formaciji.


Ker se jim nisem uspel dovolj približati, (bil sem brez kritja in lahko bi obtičal v blatu) sta zanimivo okolje in svetloba s prave strani popestrila posnetek.

Samička na levi in samček na desni.


Jezero Žovnek in ribiči, ki pridno vsako leto vanj vlagajo ribje mladice, nudijo pticam od pomladi do pozne jeseni idealno življensko okolje. Po moji oceni je bilo na jezeru okrog 200 velikih kormoranov, veliko mlakaric, čopastih ponirkov, sivk, lisk, rečnih galebov, ogromno čapelj in kanje so se neprestano prerekale s sivimi vranami.

NASVET
Pri fotografiranju na tako temni podlagi kot je mulj ne pozabimo na svetlobno korekcijo (npr. -2/3), sicer bodo fotografije preveč osvetljene.

TEHNIKA
Na začetku sem duplinske kozarke fotografural z 1.4X telekonverterjem in 400 mm objektivom na stojalu. Kasneje pa sem se uspel počasi približati in skriti za večji drevesni panj. Čez čas so se duplinske kozarke približale meni in fotografiral sem jih lahko brez konverterja.

Ni komentarjev:

Objavite komentar