S spletnim dnevnikom želim predstaviti svojo pot v svet naravoslovne fotografije in izkušnje deliti z vsemi, ki vas narava zanima. Vsem se zahvaljujem za morebitne komentarje in vprašanja.

nedelja, 6. oktober 2024

KRATKOPRSTI PLEZALČEK Certhia brachydactyla

Za fotografiranje plezalčkov je zelo priročno prežati s kakšne lovske opazovalnice v ali na robu gozda. Z nekaj sreče se nam bo plezalček, kratkoprsti ali dolgoprsti, sprehodil mimo po kakšnem bližnjem drevesu.


Ker bo njegova poza bolj kot ne podobna zgornji fotografiji, bo kompozicijsko verjetno bolje izpadel na pokončni fotografiji.

Kratkoprsti plezalček je zelo podoben dolgoprstemu. Najlažje ju ločimo po oglašanju. Kadar pa ga ne slišimo, ju tudi sam težko ločim. Najlažje kasneje, doma, po fotografiji. Kratkoprsti ima belino na bokih malo bolj "umazano" od dolgoprstega. Nekaj razlik je tudi v vzorcu na perutih in dolgoprsti ima bolj izrazito nadočesno progo.


Plezalčki so stalno v akciji. Zato bomo pri fotografiranju morali uporabiti čim krajše čase osvetlitve. Če ga bomo fotografirali v manj osvetljenem gozdu, pa bo potrebno poseči tudi po visokih ISO vrednostih.

Kljub temu, da je kratkoprsti nekoliko temnejši v svetlem delu perja, bo treba paziti, da najsvetlejši deli ne bodo "prežgani", kot rečemo preosvetljenim delom fotografije.

Zdi se, da pri svojem premikanju po drevesu navzgor spretno uporablja tudi svoja repna peresa.

TEHNIKA: Olympus OM-1, OLYMPUS M. 100-400mm F5.0-6.3, časi zaklopa 1/200 - 1/500 s, zaslonka f/6.3, ISO 3200, DxO PhotoLab, Photoshop.

Ni komentarjev:

Objavite komentar